STPS5L40
STPS5L40 STPS5L40 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS5L40
STPS5L40 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS5L40 In Stock
SeriesSTPS5L40
ProductSchottky Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-201AD, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr200μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If500mV @ 5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.5 V
Ir-Reverse-Current200 uA
If-Forward-Current5 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current150 A
DESCRIPTION
Axial Power Schottky rectifier suited for Switch Mode Power Supplies and high frequency inverters.
FEATURES AND BENEFITS
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR HIGHER EFFICIENCY.
■ LOW THERMAL RESISTANCE
■ AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay