CY8C20224-12LKXIT
CY8C20224-12LKXIT CY8C20224-12LKXIT - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
CY8C20224-12LKXIT
CY8C20224-12LKXIT - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C20224-12LKXIT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPSOCR1 CY8C20xxx
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case16-UFQFN
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package16-QFN (3x3)
Number-of-I-O12 I/O
Speed12MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorM8C
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLVD, POR, WDT
ConnectivityI2C, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 5.25 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Features
■Low power, configurable CapSense®
❐Configurable capacitive sensing elements
❐operating voltage
❐Operating voltage: 2.4 V to 5.25 V
❐Low operating current
• Active 1.5 mA (at 3.0 V, 12 MHz)
• Sleep 2.8 µA (at 3.3 V)
❐Supports up to 25 capacitive buttons
❐Supports one slider
❐Up to 10 cm proximity sensing
❐Supports up to 28 general-purpose I/O (GPIO) pins
• Drive LEDs and other outputs
❐Configurable LED behavior (fading, strobing)
❐LED color mixing (RBG LEDs)
❐Pull-up, high Z, open-drain,and CMOS drive modes on all GPIOs
❐Internal ±5.0% 6 or12 MHz main oscillator
❐Internal low-speed oscillator at 32 kHz
❐Low external component count
• No external crystal or oscillator components
• No external voltage regulator required
■High-performance CapSense
❐Ultra fast scan speed —1 kHz (nominal)
❐Reliable finger detection through 5 mm thick acrylic
❐Excellent EMI and AC noise immunity
■Industry best flexibility
❐8 KB flash program storage 50,000 erase and write cycles
❐512-bytes SRAM data storage
❐Bootloader for ease of field reprogramming
❐Partial flash updates
❐Flexible flash protection modes
❐Interrupt controller
❐In-system serial programming (ISSP)
❐Free complete development tool (PSoC Designer™)
❐Full-featured, in-circuitemulator and programmer
• Full-speed emulation
• Complex breakpoint structure
• 128 KB trace memory
■Additional system resources
❐Configurable communication speeds
❐I2C slave
❐SPI master and SPI slave
❐Watchdog and sleep timers
❐Internal voltage reference
❐Integrated supervisory circuit
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay