49LF008A-33-4C-NH
49LF008A-33-4C-NH - Brand New SST Memory
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Firmware Hub for Intel 8xx Chipsets
• 2 Mbit, 3 Mbit, 4 Mbit, or 8 Mbit SuperFlash memory array for code/data
storage
– SST49LF002A: 256K x8 (2 Mbit)
– SST49LF003A: 384K x8 (3 Mbit)
– SST49LF004A: 512K x8 (4 Mbit)
– SST49LF008A: 1024K x8 (8 Mbit)
• Flexible Erase Capability
– Uniform 4 KByte Sectors
– Uniform 16 KByte overlay blocks for SST49LF002A
– Uniform 64 KByte overlay blocks for SST49LF003A/004A/008A
– Top Boot Block protection
- 16 KByte for SST49LF002A
- 64 KByte for SST49LF003A/004A/008A
– Chip-Erase for PP Mode Only
• Single 3.0-3.6V Read and Write Operations
• Superior Reliability
– Endurance:100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption
– Active Read Current: 6 mA (typical)
– Standby Current: 10 µA (typical)
• Fast Sector-Erase/Byte-Program Operation
– Sector-Erase Time: 18 ms (typical)
– Block-Erase Time: 18 ms (typical)
– Chip-Erase Time: 70 ms (typical)
– Byte-Program Time: 14 µs (typical)
– Chip Rewrite Time:
SST49LF002A: 4 seconds (typical)
SST49LF003A: 6 seconds (typical)
SST49LF004A: 8 seconds (typical)
SST49LF008A: 15 seconds (typical)
– Single-pulse Program or Erase
– Internal timing generation
• Two Operational Modes
– Firmware Hub Interface (FWH) Mode for in-system operation
– Parallel Programming (PP) Mode for fast production programming
• Firmware Hub Hardware Interface Mode
– 5-signal communication interface supporting byte Read and Write
– 33 MHz clock frequency operation
– WP# and TBL# pins provide hardware write protect for entire chip and/or top
Boot Block
– Block Locking Register for all blocks
– Standard SDP Command Set
– Data# Polling and Toggle Bit for End-of-Write detection
– 5 GPI pins for system design flexibility
– 4 ID pins for multi-chip selection
• Parallel Programming (PP) Mode
– 11-pin multiplexed address and 8-pin data I/O interface
– Supports fast In-System or PROM programming for manufacturing
• CMOS and PCI I/O Compatibility
• Packages Available
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP (8mm x 14mm)