XC9110D10MR
XC9110D10MR XC9110D10MR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC9110D10MR
XC9110D10MR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC9110D10MR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategoryIC Chips
■ GENERAL DESCRIPTION
The XC9110/9111 series is a group of PFM controlled step-up DC/DC converter/controller ICs designed to generate low supply voltage by the combination of PFM control and CMOS structure. The series is ideal for applications where a longer battery life is needed such as in portable communication equipment. With a built-in 2.5Ω N-channel driver transistor, the XC9110A/C/E and XC9111A/C/E types provide a step-up operation by using only a coil, a capacitor, and a diode connected externally.
■ FEATURES
Operating (Input) Voltage Range : 0.9V ~ 10.0V
Output Voltage Range : 1.5V~7.0V (100mV increments, accuracy ± 2.5%)
Maximum Oscillation Frequency : 100kHz (accuracy ± 15%) 180kHz (for the XC9111 series, duty ratio: 56% at light loads)
Built-in Switching N-ch Transistor : A/C/E type ON Resistance 2.5Ω (VDD=3.0V)
External Transistor Types : B/D/F type
Lx Limit Voltage : E type: more than VDD=2.0V : A/C type: more than VOUT=2.0V
Low Supply Current : 2.0μ A (When operating, VOUT=3V)
Small Package : SOT-23 & SOT89 (for XC9111 series), SOT-25, USP-6C
■ APPLICATIONS
● Mobile phones
● Various palm top equipment
● Cameras, VCRs
● Various portable equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay