Z8F082AHJ020EG2156
Z8F082AHJ020EG2156 Z8F082AHJ020EG2156 - Brand New Zilog Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
Z8F082AHJ020EG2156
Z8F082AHJ020EG2156 - Brand New Zilog Microcontrollers
Manufacturer Part No: Z8F082AHJ020EG2156 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerZilog
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesEncore!® XPR
PackagingTube
Package-Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O23 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessoreZ8
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
ConnectivityIrDA, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 3.6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 3.6 V
CoreeZ8
Data-Bus-Width8 bit
Overview
Features
The key features of Z8 Encore! XP F082A Series products include:
• 20 MHz eZ8 CPU
• 1 KB, 2 KB, 4 KB, or 8 KB Flash memory with in-circuit programming capability
• 256 B, 512 B, or 1 KB register RAM
• Up to 128 B nonvolatile data storage (NVDS)
• Internal precision oscillator trimmed to ±1% accuracy
• External crystal oscillator, operating up to 20 MHz
• Optional 8-channel, 10-bit analog-to-digital converter (ADC)
• Optional on-chip temperature sensor
• On-chip analog comparator
• Optional on-chip low-power operational amplifier (LPO)
• Full-duplex UART
• The UART baud rate generator (BRG) can be configured and used as a basic 16-bit timer
• Infrared Data Association (IrDA)-compliant infrared encoder/decoders, integrated
with the UART
• Two enhanced 16-bit timers with capture, compare and PWM capability
• Watchdog Timer (WDT) with dedicated internal RC oscillator
• Up to 20 vectored interrupts
• 6 to 25 I/O pins depending upon package
• Up to thirteen 5 V-tolerant input pins
• Up to 8 ports capable of direct LED drive with no current limit resistor required
• On-Chip Debugger (OCD)
• Voltage Brown-Out (VBO) protection
• Programmable low battery detection (LVD) (8-pin devices only)
• Bandgap generated precision voltage references available for the ADC, comparator,
VBO and LVD
• Power-On Reset (POR)
• 2.7 V to 3.6 V operating voltage
• 8-, 20- and 28-pin packages
• 0°C to +70°C and –40°C to +105°C for operating temperature ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay