NCV33269DTRK3.3G
NCV33269DTRK3.3G NCV33269DTRK3.3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV33269DTRK3.3G
NCV33269DTRK3.3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV33269DTRK3.3G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDPAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-InputUp to 20V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min800mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX20 V
Output-Current800 mA
Load-Regulation0.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current5.5 mA
Quiescent-Current8 mA
Dropout-Voltage1 V at 500 mA
Dropout-Voltage-Max1.25 V at 500 mA
Line-Regulation0.30 %
**The MC33269/NCV33269 series are low dropout, medium current, fixed and
The regulator consists of a 1.0 V dropout composite PNP−NPN pass transistor, current limiting, and thermal shutdown.
Features
• 3.3 V, 5.0 V, 12 V and Adjustable Versions
2.85 V version available as MC34268
• Space Saving DPAK, SO−8 and SOT−223 Power Packages
• 1.0 V Dropout
• Output Current in Excess of 800 mA
• Thermal Protection
• Short Circuit Protection
• Output Trimmed to 1.0% Tolerance
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay