BXA10-48S05-SI
BXA10-48S05-SI BXA10-48S05-SI - Brand New Artesyn IC Chips
Get Quote
Buy Now
BXA10-48S05-SI
BXA10-48S05-SI - Brand New Artesyn IC Chips
Manufacturer Part No: BXA10-48S05-SI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerARTESYN
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
DC/DC CONVERTERS 8-10W Wide Input DC/DC Converters
The BXA10 series of DC/DC converters, comprising 7 different models, is designed for a wide range of applications including communications, industrial systems and mobile battery powered systems. Packing up to 10 Watts of power into a 2 x 1 x 0.395 inch package, with efficiencies as high as 85%, the BXA10 has wide input ranges of 9-18VDC and 18-75VDC, and is available in single and dual output versions. Isolation of 1500VDC, approval to EN60950 2nd edition, coupled with reduced conducted noise for simplified compliance to FCC Part 15 level A and EN55022 level A, make the BXA10 ideal for telecommunications and distributed power applications. Other features include overvoltage protection, continuous short circuit protection with automatic recovery and remote on/off, all of which minimize the need for external circuitry and make the BXA10 a recommended component in distributed power systems.
• 1 x 2 x 0.395 inch package with stand-offs
• 13.3 Watts/in3 power density
• CISPR22 and EN55022 conducted emission level A
• UL, CSA and VDE approvals (48V input only)
• Continuous short circuit protection
• Optional remote ON/OFF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay