SDR1005-471KL
SDR1005-471KL SDR1005-471KL - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SDR1005-471KL
SDR1005-471KL - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SDR1005-471KL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBOURNS
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSDR1005
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating450mA
Termination-StyleSMD/SMT
QualificationCommercial
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height5 mm
Length12.7 mm
Width10 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.197" (5.00mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency0.05 MHz
Inductance-Frequency470μH
DC resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation500mA
Q factor60 @ 81kHz
Self Resonant Frequency4MHz
Frequency-Test1kHz
Maximum-DC-Current450 mA
Maximum-DC-Resistance1.7 Ohms
Self-Resonant-Frequency4 MHz
Q-Minimum57
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay