UPD120N33T1B(51)-E1-AZ
UPD120N33T1B(51)-E1-AZ UPD120N33T1B(51)-E1-AZ - Brand New NEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
UPD120N33T1B(51)-E1-AZ
UPD120N33T1B(51)-E1-AZ - Brand New NEC IC Chips
Manufacturer Part No: UPD120N33T1B(51)-E1-AZ In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNEC
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The µPD120Nxx series provides low-voltage output regulators with the output current capacitance of 0.3 A. The output voltage varies according to the product (1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, or 3.3 V). The circuit current is low due to the CMOS structure, so the power consumption in the ICs can be reduced. Moreover, since ICs are mounted in the small package of the µPD120Nxx series, this contributes to the miniaturization of the application set.
FEATURES
• Output current: 0.3 A
• On-chip overcurrent protection circuit
• On-chip thermal protection circuit
• Small circuit operation current: 60 µA TYP.
APPLICATIONS
Digital TV, Audio, HDD, DVD, etc.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay