LT3050EMSE-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LT3050EMSE-3.3#PBF
LT3050EMSE-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT3050EMSE-3.3#PBF In Stock
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package12-MSOP-EP
Voltage-InputUp to 45V
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.34V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min110mA
DESCRIPTION
The LT®3050 series are micro-power, low noise, low dropout voltage (LDO) linear regulators. The devices supply 100mA of output current with a dropout voltage of 340mV. A 10nF bypass capacitor reduces output noise to 30μVRMS in a 10Hz to 100kHz bandwidth and soft-starts the reference. The LT3050’s ±45V input voltage rating combined with its precision current limit and diagnostic functions make the IC an ideal choice for robust, high reliability applications.
FEATURES
■ Output Current Monitor: 1/100th of IOUT
■ Fault Indicator: Current Limit, Minimum IOUT or Thermal Limit
■ Output Current: 100mA
■ Dropout Voltage: 340mV
■ Input Voltage Range: 1.6V to 45V
■ Programmable Precision Current Limit: ±5%
■ Programmable Minimum IOUT Monitor
■ Low Noise: 30μVRMS (10Hz to 100kHz)
■ Adjustable Output (VREF = VOUT(MIN) = 0.6V)
■ Fixed Output Voltages: 3.3V, 5V
■ Output Tolerance: ±2% Over Line, Load and Temperature
■ Stable with Low ESR, Ceramic Output Capacitors (2.2μF minimum)
■ Shutdown Current: <1μA
■ Reverse-Battery, Reverse-Output and Reverse-Current Protection
■ Thermal Limit Protection
■ 12-Lead 3mm × 2mm DFN and MSOP Packages
APPLICATIONS
■ Protected Antenna Supplies
■ Automotive Telematics
■ Industrial Applications (Trucks, Forklifts, etc.)
■ High Reliability Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay