S-1167B30-M5V1G
S-1167B30-M5V1G S-1167B30-M5V1G - Brand New SII IC Chips
Get Quote
Buy Now
S-1167B30-M5V1G
S-1167B30-M5V1G - Brand New SII IC Chips
Manufacturer Part No: S-1167B30-M5V1G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSII
Product CategoryIC Chips
**The S-1167 Series is a positive voltage regulator with ultra low
Although current consumption is very small with 9 µA typ., S-1167 Series realized the 70 dB of high ripple rejection rate. Besides a 1.0 µF ceramic capacitor is available as an input-and-output capacitor.
Features
• Output voltage : 1.5 to 5.5 V, selectable in 0.1 V steps.
• Low equivalent series resistance capacitor can be used : A ceramic capacitor of 1.0 µF or more can be used for the output capacitor.
• Wide input voltage range : 2.0 to 6.5 V
• High-accuracy output voltage : ±1.0%
• Low dropout voltage : 150 mV typ. (3.0 V output product, at IOUT = 100 mA)
• Low current consumption : During operation : 9 µA typ., 16 µA max.
During shutdown : 0.1 µA typ., 0.9 µA max.
• High peak current capacity : 150 mA output is possible. (at VIN ≥ VOUT(S) + 1.0 V)1
• High ripple rejection : 70 dB typ. (at 1.0 kHz, VOUT = 3.0 V)
• Built-in overcurrent protector : Overcurrent of output transistor can be restricted.
• Built-in shutdown circuit : Ensures long battery life.
• Small package : SOT-23-5, SNT-6A(H)
• Lead-free products
Applications
• Power supply for battery-powered devices
• Power supply for cellular phones
• Power supply for portable equipments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay