PIC18LF4685-I/PT
PIC18LF4685-I/PT PIC18LF4685-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18LF4685-I/PT
PIC18LF4685-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18LF4685-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O36 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.25K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size96KB (48K x 16)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C MSSP SPI
CorePIC
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz