SB2H100-E3/73
Get Quote
Buy Now
SB2H100-E3/73
SB2H100-E3/73 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SB2H100-E3/73 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Diodes
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AC, DO-15, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-204AC (DO-15)
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.79 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay