74FCT162240CTPVCT
74FCT162240CTPVCT 74FCT162240CTPVCT - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74FCT162240CTPVCT
74FCT162240CTPVCT - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74FCT162240CTPVCT In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74FCT
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.021175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels16 Channels
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package48-SSOP
Number-of-Elements4 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Pd-Power-Dissipation1 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Logic-FamilyFCT
Propagation Delay4.3 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 24 mA
Low-Level-Output-Current24 mA
Number-of-Input-Lines16 Input
Number-of-Output-Lines16 Output
DESCRIPTION:
FEATURES:
• 0.5 MICRON CMOS Technology
• High-speed, low-power CMOS replacement for ABT functions
• Typical tSK(o) (Output Skew) < 250ps
• Low input and output leakage ≤1µA (max.)
• ESD > 2000V per MIL-STD-883, Method 3015; > 200V using
machine model (C = 200pF, R = 0)
• VCC = 5V ±10%
• Balanced Output Drivers: ±24mA
• Reduced system switching noise
• Typical VOLP (Output Ground Bounce) < 0.6V at VCC = 5V,
TA = 25°C
• Available in SSOP and TSSOP packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay