IRS2003STRPBF.
IRS2003STRPBF. IRS2003STRPBF. - Brand New IR IC Chips
Get Quote
Buy Now
IRS2003STRPBF.
IRS2003STRPBF. - Brand New IR IC Chips
Manufacturer Part No: IRS2003STRPBF. In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIR
Product CategoryIC Chips
Description
The IRS2003 is a high voltage, high speed power MOSFET and IGBT drivers with dependent high- and low-side referenced output channels. Proprietary HVIC and latch immune CMOS technologies enable ruggedized monolithic construction. The logic input is compatible with standard CMOS or LSTTL output, down to 3.3 V logic. The output drivers feature a high pulse current buffer stage designed for minimum driver cross conduction. The floating channel can be used to drive an N-channel power MOSFET or IGBT in the high-side configuration which operates up to 200 V.
Features
• Floating channel designed for bootstrap operation
• Fully operational to +200 V
• Tolerant to negative transient voltage, dV/dt immune
• Gate drive supply range from 10 V to 20 V
• Undervoltage lockout
• 3.3 V, 5 V, and 15 V logic compatible
• Cross-conduction prevention logic
• Matched propagation delay for both channels
• Internal set deadtime
• High-side output in phase with HIN input
• Low-side output out of phase with LIN input
• RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay