PDS5100-13
PDS5100-13 PDS5100-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
PDS5100-13
PDS5100-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: PDS5100-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesPDS5100
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.003386 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePowerDI? 5
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 5
ConfigurationSingle Dual Common Anode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr200μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.89 V at 10 A
Ir-Reverse-Current200 uA
If-Forward-Current5 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current120 A
Features
• Guard Ring Die Construction for Transient Protection
• High Surge Current Capability
• Low Leakage Current
• Low Forward Voltage Drop
• High Forward Surge Current Capability
• Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 1)
• "Green" Molding Compound (No Br, Sb)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay