MIC39301-2.5BU
MIC39301-2.5BU MIC39301-2.5BU - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC39301-2.5BU
MIC39301-2.5BU - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC39301-2.5BU In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output3A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.385V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC39300 and MIC39301 are 3.0A low-dropout linear voltage regulators that provide a low voltage, high-current output with a minimum of external components. Utilizing Micrel’s proprietary Super βeta PNP™ pass element, the MIC39300/1 offers extremely low dropout (typically 400mV at 3.0A) and low ground current (typically 36mA at 3.0A).
Features
• 3.0A minimum guaranteed output current
• 500mV maximum dropout voltage over temperature Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
• 1% initial accuracy
• Low ground current
• Current limiting and Thermal shutdown
• Reversed-battery protection
• Reversed-leakage protection
• Fast transient response
• TO-263 and TO-220 packaging
• TTL/CMOS compatible enable pin (MIC39301 only)
• Error flag output (MIC39301 only)
Applications
• LDO linear regulator for PC add-in cards
• High-efficiency linear power supplies
• SMPS post regulator
• Multimedia and PC processor supplies
• Low-voltage microcontrollers
• StrongARM™ processor supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay