NR4018T6R8M
NR4018T6R8M NR4018T6R8M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
NR4018T6R8M
NR4018T6R8M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: NR4018T6R8M In Stock
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating1.06A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 120 C
Height1.8 mm
Length4 mm
Width4 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency6.8μH
DC resistance (DCR)132 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.45A
Q factor-
Self Resonant Frequency29MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current1.45 A
Maximum-DC-Resistance110 mOhms
Self-Resonant-Frequency29 MHz
99.8% positivoFeedback de eBay