PI5A100QEX
PI5A100QEX PI5A100QEX - Brand New Diodes Incorporated Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
PI5A100QEX
PI5A100QEX - Brand New Diodes Incorporated Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: PI5A100QEX In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesPI5A100Q
PackagingReel
Unit-Weight0.010159 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Configuration4 x SPDT
Pd-Power-Dissipation650 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 6 V
Supply-Current-Max1 uA
Supply-Voltage-Max6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Package-CaseQSOP-16
Supply-TypeSingle Supply
On-Resistance-Max10 Ohms
Off-Time-Max7 ns
Ports of Switches4 Switch
On-Time-Max15 ns
Switching-Voltage-Max5 V
Description
The PI5A100 is an improved Quad Single-pole double-throw (4SPDT) CMOS analog switch designed to operate with a single +2V to +6V power supply. The EN pin may be used to place all switches in a high-impedance state. This high precision device is ideal for low-distortion audio, video, and data switching and routing.
Features
• Single Supply Operation (+2V to +6V)
• Rail-to-Rail Analog Signal Dynamic Range
• Low On-Resistance (6Ω typ with 5V supply) Minimizes Distortion and Error Voltages
• On-Resistance Matching Between Channels, 0.4Ω Typ.
• On-Resistance Flatness, <2Ω Typ.
• Low Charge Injection Reduces Glitch Errors, Q = 6pC Typ.
• Replaces Mechanical Relays
• High Speed. tON, 8ns Typ.
• Low Crosstalk: -100dB @ 10 MHz
• Low Off-Isolation: -57dB @ 10 MHz
• Wide -3dB Bandwidth: 230 MHz
• High-Current Channel Capability: >100mA
• TTL/CMOS Logic Compatible
• Low Power Consumption (0.5µW typ.)
• Packaging (Pb-free & Green Available):
-16-pin QSOP (Q)
-16-pin SOIC (W)
Applications
• Audio, Video Switching and Routing
• LAN Switches
• Telecommunication Systems
• Battery-Powered Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay