LT3008MPTS8#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT3008MPTS8#TRPBF
LT3008MPTS8#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT3008MPTS8#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-8
Voltage-Input2 V ~ 45 V
Current-Output20mA
Voltage-Output0.6 V ~ 44.5 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 20mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min22mA
DESCRIPTION
The LT®3008 is a micropower, low dropout voltage (LDO) linear regulator. The device supplies 20mA output current with a dropout voltage of 300mV. No-load quiescent current is 3μA. Ground pin current remains at less than 5% of output current as load increases. In shutdown, quiescent current is less than 1μA
FEATURES
Ultralow Quiescent Current: 3μA
Input Voltage Range: 2.0V to 45V
Output Current: 20mA
Dropout Voltage: 300mV
Adjustable Output (VADJ = VOUT(MIN) = 600mV)
Output Tolerance: ±2% Over Load, Line and Temperature
Stable with Low ESR, Ceramic Output Capacitors (2.2μF minimum)
Shutdown Current: <1μA
Current Limit Protection
Reverse-Battery Protection
Thermal Limit Protection
TSOT-23 and 2mm × 2mm DFN Packages
APPLICATIONS
Automotive
Low Current Battery-Powered Systems
Keep-Alive Power Supplies
Remote Monitoring
Utility Meters
Low Power Industrial Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay