RB160M-40TR
RB160M-40TR RB160M-40TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB160M-40TR
RB160M-40TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB160M-40TR In Stock
Series-
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000363 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOD-123F
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDU
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If510mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage0.51 V
Ir-Reverse-Current30 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current30 A
Features
1 )Small power mold type.( PMDU)
2) Low IR
3) High reliability
Applications
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay