STPS20SM100SR
STPS20SM100SR STPS20SM100SR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS20SM100SR
STPS20SM100SR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS20SM100SR In Stock
SeriesSTPS20SM100S
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.073511 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageI2PAK
ConfigurationSingle Dual Anode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.9 V
Ir-Reverse-Current30 uA
If-Forward-Current20 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current350 A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay