FSR1013-392KL
FSR1013-392KL FSR1013-392KL - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
FSR1013-392KL
FSR1013-392KL - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: FSR1013-392KL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFSR1013
ProductRF Inductors
TypeWirewound
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Current-Rating80mA
Termination-StyleRadial
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Length13 mm
Package-CaseRadial
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance±10%
Lead-Spacing5 mm
Height-Seated-Max0.532" (13.50mm)
Ratings-
Diameter10.5 mm
ShieldingShielded
Inductance-Frequency3.9mH
DC resistance (DCR)13 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor30 @ 252kHz
Self Resonant Frequency340kHz
Frequency-Test1kHz
Maximum-DC-Current80 mA
Maximum-DC-Resistance13 Ohms
Self-Resonant-Frequency340 kHz
Q-Minimum30
Features
■ High inductance up to 47mH
■ High Q level
■ RoHS compliant*
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay