LT1034BCZ-1.2
LT1034BCZ-1.2 LT1034BCZ-1.2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1034BCZ-1.2
LT1034BCZ-1.2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1034BCZ-1.2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT ®1034 is a micropower, precision 1.2V/2.5 reference combined with a 7V auxiliary reference. The 1.2V/2.5V reference is a trimmed, thin-film, band- gap, voltage reference with 1% initial tolerance and guaranteed 20ppm/°C temperature drift. Operating on only 20µA, the LT1034 offers guaranteed drift, low temperature cycling hysteresis and good long-term stability. The low dynamic impedance makes the LT1034 easy to use from unregulated supplies. The 7V reference is a subsurface zener device for less demanding applications.
FEATURES
■ Guaranteed 20 ppm/°C Drift
■ Guaranteed 40 ppm/°C Drift (SO-8 Package)
■ 20µA to 20mA Operation (1.2V)
■ Dynamic Impedance: 1Ω
■ 7V, 100µA Reference
APPLICATIONS
■ Portable Meters
■ Precision Regulators
■ Calibrators
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay