MSK5010-3.3BTD
MSK5010-3.3BTD MSK5010-3.3BTD - Brand New MSK IC Chips
Get Quote
Buy Now
MSK5010-3.3BTD
MSK5010-3.3BTD - Brand New MSK IC Chips
Manufacturer Part No: MSK5010-3.3BTD In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMSK
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION:
The MSK 5010 series voltage regulators are available in a +3.3V, +5.0V or +12.0V fixed output configuration. All three boast ultra low dropout specifications due to the utilization of a MOSFET output pass transistor with extremely low Rds(on). Dropout voltages of 0.45V at 10 amps are typical, in this configuration, which drives efficiency up and power dissipation down. Accuracy is guaranteed with a 1.5% maximum initial output voltage tolerance that varies only –2% with temperature. The MSK 5010 series is packaged in a space efficient 5 pin SIP that is electrically isolated from the internal circuitry allowing direct heat sinking for maximum heat dissipation.
FEATURES:
• Extremely Low Dropout Voltage 0.45V @ 10 Amps
• Available in 3.3V, 5.0V and 12.0V versions
• Output Voltages Are Internally Set to –1.5% maximum
• TTL Level Enable Pin
• Electrically Isolated Case
• Low Quiescent Current
• Output Current to 10 Amps
• Available in Two Package Styles
• Available with Three Lead Form Options
TYPICAL APPLICATIONS
• High Efficiency, High Current Linear Regulators
• Constant Voltage/Current Regulators
• System Power Supplies
• Switching Power Supply Post Regulators
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay