NKE1209SC
NKE1209SC NKE1209SC - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
NKE1209SC
NKE1209SC - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Manufacturer Part No: NKE1209SC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerMurata Power Solutions
Product CategoryDC DC Converters
SeriesNKE
ProductIsolated
TypeIsolated Module
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-Case4-SIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.45" L x 0.24" W x 0.29" H (11.5mm x 6.0mm x 7.5mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max111mA
Voltage-Input-Min10.8V
Voltage-Input-Max13.2V
Voltage-Isolation3kV (3000V)
Output-Power1 W
Voltage-Output-19V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.78
Power-Watts-Manufacture-Series1W
Input-Voltage10.8 V to 13.2 V
Output-Voltage-Channel-19 V
Output-Current-Channel-1111 mA
Isolation-Voltage3 kV
Package-Case-SizeSIP
Product Details
__
[ muRata-ps ]
PRODUCT OVERVIEW
FEATURES
■ RoHS Compliant
■ Sub-Miniature SIP & DIP Styles
■ 3kVDC Isolation
■ UL Recognised
■ Wide Temperature performance at full
1 Watt load, –40°C to 85°C
■ Increased Power Density to 2.09W/cm3
■ UL 94V-0 Package Material
■ Footprint at 0.69cm2
■ Industry Standard Pinout
■ 3.3V, 5V & 12V Input
■ 3.3V, 5V, 9V, 12V and 15V Output
■ Internal SMD Construction
■ Fully Encapsulated with Toroidal
Magnetics
■ MTTF up to 2.4 Million hours
■ Custom Solutions Available
■ No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay