APT30DQ60KG
APT30DQ60KG APT30DQ60KG - Brand New Microchip Technology Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
APT30DQ60KG
APT30DQ60KG - Brand New Microchip Technology Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: APT30DQ60KG In Stock
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 175 C
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220 [K]
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr25μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.4V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr30ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage2 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current25 uA
If-Forward-Current30 A
Max-Surge-Current320 A
Recovery-Time19 ns
Product Details
__
[ Microsemi ]
About Microsemi
IGBTs from Microsemi
IGBT products from Microsemi provide high quality solutions for a wide range of high voltage, high power applications. The switching frequency range spans from DC for minimal conduction loss to over 100kHz for very high power density SMPS applications. The frequency range for each product type is shown in the graph below. Each IGBT product represents the latest in IGBT technology, providing the best possible performance/cost combination for the targeted application. There are six product series that utilize three different IGBT technologies: Non-Punch-Through (NPT), Punch-Through (PT) and Field Stop.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay