WSL2010R2000FEA
WSL2010R2000FEA WSL2010R2000FEA - Brand New Vishay Dale Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
WSL2010R2000FEA
WSL2010R2000FEA - Brand New Vishay Dale Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: WSL2010R2000FEA In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingAlternate Packaging
Height0.035" (0.89mm)
Package-Case2010 (5025 Metric)
Operating-Temperature-65°C ~ 170°C
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Size-Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Supplier-Device-Package2010
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms0.2
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±75ppm/°C
CompositionMetal Element
Failure-Rate-
FEATURES
• Ideal for all types of current sensing, voltage
division and pulse applications including switching
and linear power supplies, instruments, power
amplifiers
• Proprietary processing technique produces
extremely low resistance values (down to 0.0005 Ω)
• All welded construction
• Solderable terminations
• Very low inductance 0.5 nH to 5 nH
• Excellent frequency response to 50 MHz
• Low thermal EMF (< 3 μV/°C)
• Solid metal nickel-chrome or manganese-copper
alloy resistive element with low TCR (< 20 ppm/°C)
• AEC-Q200 qualified available (1)
• Material categorization: For definitions of compliance please
see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay