AAT3110IGU-4.5-T1 RO
AAT3110IGU-4.5-T1 RO AAT3110IGU-4.5-T1 RO - Brand New AnalogicTech IC Chips
Get Quote
Buy Now
AAT3110IGU-4.5-T1 RO
AAT3110IGU-4.5-T1 RO - Brand New AnalogicTech IC Chips
Manufacturer Part No: AAT3110IGU-4.5-T1 RO In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalogicTech
Product CategoryIC Chips
General Description
The AAT3110 ChargePump is a member of AnalogicTechs Total Power Management IC™ (TPMIC™) product family. It is a MicroPower switched capacitor voltage converter that delivers a regulated output. No external inductor is required for operation. Using three small capacitors, the AAT3110 can deliver up to 100mA to the voltage regulated output. The AAT3110 features very low quiescent current and high efficiency over a large portion of its load range, making this device ideal for battery-powered applications. Furthermore, the combination of few external components and small package size keeps the total converter board area to a minimum in space-restricted applications. The AAT3110 operates in an output regulated voltage doubling mode. The regulator uses a pulse skipping technique to provide a regulated output from a varying input supply. The AAT3110 contains a thermal management circuit to protect the device under continuous output short-circuit conditions.
Features
• Step-Up Voltage Converter
• Input Voltage Range:
— AAT3110-5: 2.7V to 5V
— AAT3110-4.5: 2.7V to 4.5V
• MicroPower Consumption: 13µA
• Regulated 5V, 4.5V ±4% Output
• 5V Output Current:
— 100mA with VIN ≥ 3.0V
— 50mA with VIN ≥ 2.7V
• 4.5V Output Current:
— 100mA with VIN ≥ 3.0V
— 50mA with VIN ≥ 2.7V
• Peak Current 250mA for 100ms
• High Frequency 750kHz Operation
• Shutdown Mode Draws Less Than 1µA
• Short-Circuit/Over-Temperature Protection
• 2kV ESD Rating
• SC70JW-8 or SOT23-6 Package
Applications
• Cellular Phones
• Digital Cameras
• Handheld Electronics
• LED/Display Backlight Driver
• LEDs for Camera Flash
• PDAs
• Portable Communication Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay