AMS2911-2.5
AMS2911-2.5 AMS2911-2.5 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS2911-2.5
AMS2911-2.5 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS2911-2.5 In Stock
GENERAL DESCRIPTION
The AMS2911 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 1A output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.5V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
• Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages* 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, and 5.0V
• Output Current of 1A
• Operates Down to 1V Dropout
• Line Regulation: 0.2% Max.
• Load Regulation: 0.4% Max.
• Available in TO-220, TO-263, TO-252 and SOT-223 packages
APPLICATIONS
• High Efficiency Linear Regulators
• Post Regulators for Switching Supplies
• 5V to 3.3V Linear Regulator
• Battery Chargers
• Active SCSI Terminators
• Power Management for Notebook
• Battery Powered Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay