NANDA9R3N6CZBB5E
NANDA9R3N6CZBB5E NANDA9R3N6CZBB5E - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
NANDA9R3N6CZBB5E
NANDA9R3N6CZBB5E - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: NANDA9R3N6CZBB5E In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
SUMMARY DESCRIPTION
The NAND Flash 528 Byte/ 264 Word Page is a family of non-volatile Flash memories that uses
the Single Level Cell (SLC) NAND cell technology. It is referred to as the Small Page family. The de
vices range from 128Mbits to 1Gbit and operate with either a 1.8V or 3V voltage supply. The size of a Page is either 528 Bytes (512 + 16 spare) or 264 Words (256 + 8 spare) depending on whether the device has a x8 or x16 bus width. The address lines are multiplexed with the Data In
put/Output signals on a multiplexed x8 or x16 In put/Output bus. This interface reduces the pin
count and makes it possible to migrate to other densities without changing the footprint.
FEATURES SUMMARY
■ HIGH DENSITY NAND FLASH MEMORIES
– Up to 1 Gbit memory array
– Up to 32 Mbit spare area
– Cost effective solutions for mass storage applications
■ NAND INTERFACE
– x8 or x16 bus width
– Multiplexed Address/ Data
– Pinout compatibility for all densities
■ SUPPLY VOLTAGE
– 1.8V device: VDD = 1.7 to 1.95V
– 3.0V device: VDD = 2.7 to 3.6V
■ PAGE SIZE
– x8 device: (512 + 16 spare) Bytes
– x16 device: (256 + 8 spare) Words
■ BLOCK SIZE
– x8 device: (16K + 512 spare) Bytes
– x16 device: (8K + 256 spare) Words
■ PAGE READ / PROGRAM
– Random access: 12µs (max)
– Sequential access: 50ns (min)
– Page program time: 200µs (typ)
■ COPY BACK PROGRAM MODE
– Fast page copy without external buffering
■ FAST BLOCK ERASE
– Block erase time: 2ms (Typ)
■ STATUS REGISTER
■ ELECTRONIC SIGNATURE
■ CHIP ENABLE ‘DON’T CARE’ OPTION
– Simple interface with microcontroller
■ SERIAL NUMBER OPTION
■ HARDWARE DATA PROTECTION
– Program/Erase locked during Power transitions
■ DATA INTEGRITY
– 100,000 Program/Erase cycles
– 10 years Data Retention
■ RoHS COMPLIANCE
– Lead-Free Components are Compliant with the RoHS Directive
■ DEVELOPMENT TOOLS
– Error Correction Code software and hardware models
– Bad Blocks Management and Wear Leveling algorithms
– File System OS Native reference software
– Hardware simulation models
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay