LT1007ACN8
LT1007ACN8 - Brand New Instrumentation OpAmps
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
DESCRIPTION
The LT®1007/LT1037 series features the lowest noise performance available to
date for monolithic operational amplifiers: 2.5nV/√Hz wideband noise (less
than the noise of a 400Ωresistor), 1/f corner frequency of 2Hz and 60nV peak
to-peak 0.1Hz to 10Hz noise. Low noise is combined with outstanding precision
and speed specifications: 10µV offset voltage, 0.2µV/°C drift, 130dB common
mode and power supply rejection, and 60MHz gain bandwidth product on the
decompensated LT1037, which is stable for closed-loop gains of 5 or greater.
The voltage gain of the LT1007/LT1037 is an extremely high 20 million driving
a 2kΩload and 12 million driving a 600Ω load to ±10V.
FEATURES
■ Guaranteed4.5nV/√Hz 10Hz Noise
■ Guaranteed3.8nV/√Hz 1kHz Noise
■ 0.1Hz to 10Hz Noise, 60nVP-PTypical
■ Guaranteed7 Million Min Voltage Gain, RL= 2k
■ Guaranteed3 Million Min Voltage Gain, RL= 600Ω
■ Guaranteed25µV Max Offset Voltage
■ Guaranteed0.6µV/°C Max Drift with Temperature
■ Guaranteed11V/µs Min Slew Rate (LT1037)