PIC16LF77-I/L
PIC16LF77-I/L PIC16LF77-I/L - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16LF77-I/L
PIC16LF77-I/L - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16LF77-I/L In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.084185 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePLCC-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Number-of-I-O33 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size368 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 8x8b
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz