ATTINY13-10P
ATTINY13-10P ATTINY13-10P - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
ATTINY13-10P
ATTINY13-10P - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: ATTINY13-10P In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 120 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Througput at 20 MHz
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– 1K Bytes of In-System Self-programmable Flash program memory
– 64 Bytes EEPROM
– 64 Bytes Internal SRAM
– Write/Erase cyles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C (see page 6)
– Programming Lock for Self-Programming Flash & EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Prescaler and Two PWM Channels
– 4-channel, 10-bit ADC with Internal Voltage Reference
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
• Special Microcontroller Features
– debugWIRE On-chip Debug System
– In-System Programmable via SPI Port
– External and Internal Interrupt Sources
– Low Power Idle, ADC Noise Reduction, and Power-down Modes
– Enhanced Power-on Reset Circuit
– Programmable Brown-out Detection Circuit
– Internal Calibrated Oscillator
• I/O and Packages
– 8-pin PDIP/SOIC: Six Programmable I/O Lines
– 20-pad MLF: Six Programmable I/O Lines
• Operating Voltage:
– 1.8 - 5.5V for ATtiny13V
– 2.7 - 5.5V for ATtiny13
• Speed Grade
– ATtiny13V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATtiny13: 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Industrial Temperature Range
• Low Power Consumption
– Active Mode:
• 1 MHz, 1.8V: 240µA
– Power-down Mode:
• < 0.1µA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay