NE5532AP
NE5532AP NE5532AP - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
NE5532AP
NE5532AP - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: NE5532AP In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesNE5532A
ProductOperational Amplifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.015535 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TechnologyBipolar
Number-of-Channels2 Channel
Amplifier-TypeLow Noise Amplifier
ShutdownNo Shutdown
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Current16 mA
Supply-Voltage-Max30 V
Supply-Voltage-Min10 V
Package-CasePDIP-8
Ib-Input-Bias-Current800 nA
Vos-Input-Offset-Voltage4 mV
Output-Current-per-Channel38 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio70 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product10 MHz
SR-Slew-Rate9 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density8 nV/sqrt Hz
In-Input-Noise-Current-Density2.7 pA/sqrt Hz
Maximum-Dual-Supply-Voltage+/- 15 V
Minimum-Dual-Supply-Voltage+/- 5 V
DESCRIPTION
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
FEATURES
• Small-signal bandwidth: 10MHz
• Output drive capability: 600Ω, 10VRMS
• Input noise voltage: 5nV/√Hz (typical)
• DC voltage gain: 50000
• AC voltage gain: 2200 at 10kHz
• Power bandwidth: 140kHz
• Slew rate: 9V/µs
• Large supply voltage range: ±3 to ±20V
• Compensated for unity gain
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay