ADP2126ACDZ-1.20R7
ADP2126ACDZ-1.20R7 ADP2126ACDZ-1.20R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP2126ACDZ-1.20R7
ADP2126ACDZ-1.20R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ADP2126ACDZ-1.20R7 In Stock
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesADP2126
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseBGA-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageDie
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching6MHz
Current-Output500mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.2V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.1V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current500 mA
Switching-Frequency6 MHz
Input-Voltage-MIN2.1 V
Software Development KitADP2126-1.2-EVALZ
GENERAL DESCRIPTION
The ADP2164 is a 4 A, synchronous, step-down dc-to-dc regulator in a compact 4 mm × 4 mm LFCSP package. The regulator uses a current mode, constant frequency pulse-width modulation (PWM) control scheme for excellent stability and transient response.
FEATURES
4 A continuous output current
43 mΩ and 29 mΩ integrated FET
±1.5% output accuracy
Input voltage range: 2.7 V to 6.5 V
Output voltage: 0.6 V to VIN
Switching frequency
Fixed frequency: 600 kHz or 1.2 MHz
Adjustable frequency: 500 kHz to 1.4 MHz
Synchronizable from 500 kHz to 1.4 MHz
Selectable synchronize phase shift: 0° or 180°
Current mode architecture
Precision enable input
Power-good output
Voltage tracking input
Integrated soft start
Internal compensation
Starts up into a precharged output
UVLO, OVP, OCP, and thermal shutdown
Available in 16-lead, 4 mm × 4 mm LFCSP package
APPLICATIONS
Point-of-load conversion
Communications and networking equipment
Industrial and instrumentation
Consumer electronics
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay