PIC18F8627-I/PT
PIC18F8627-I/PT PIC18F8627-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F8627-I/PT
PIC18F8627-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F8627-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.018117 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-TQFP (12x12)
Number-of-I-O70 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size96KB (48K x 16)
Data-ConvertersA/D 16x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C SPI
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output70 I/O
Data-RAM-Size3936 B
Data-ROM-Size1024 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Peripheral Highlights:
• Two Capture/Compare/PWM (CCP) modules
• Three Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP) modules:
- One, two or four PWM outputs
- Selectable polarity
- Programmable dead time
- Auto-Shutdown and Auto-Restart
• Two Enhanced Addressable USART modules:
- Supports RS-485, RS-232 and LIN 1.2
- Auto-Wake-up on Start bit
- Auto-Baud Detect
• 10-bit, up to 16-channel Analog-to-Digital Converter module (A/D)
- Auto-acquisition capability
- Conversion available during Sleep
• Dual analog comparators with input multiplexing
• High-current sink/source 25 mA/25 mA
• Four programmable external interrupts
• Four input change interrupts
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay