PI5A100WE
PI5A100WE PI5A100WE - Brand New Diodes Inc. Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
PI5A100WE
PI5A100WE - Brand New Diodes Inc. Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: PI5A100WE In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Inc.
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesPI5A100Q
PackagingTube
Unit-Weight0.023492 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Configuration4 x SPDT
Pd-Power-Dissipation650 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 6 V
Supply-Current-Max1 uA
Supply-Voltage-Max6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Package-CaseSOIC-16
Supply-TypeSingle Supply
On-Resistance-Max10 Ohms
Off-Time-Max7 ns
Ports of Switches4 Switch
On-Time-Max15 ns
Switching-Voltage-Max5 V
Description
The PI5A100 is an improved Quad Single-pole double-throw (4SPDT) CMOS analog switch designed to operate with a single +2V to +6V power supply. The EN pin may be used to place all switches in a high-impedance state. This high precision device is ideal for low-distortion audio, video, and data switching and routing.
Features
► Single Supply Operation (+2V to +6V)
► Rail-to-Rail Analog Signal Dynamic Range
► Low On-Resistance (6Ω typ with 5V supply) Minimizes Distortion and Error Voltages
► On-Resistance Matching Between Channels, 0.4Ω Typ.
► On-Resistance Flatness, <2Ω Typ.
► Low Charge Injection Reduces Glitch Errors, Q = 6pC Typ.
► Replaces Mechanical Relays
► High Speed. tON, 8ns Typ.
► Low Crosstalk: -100dB @ 10 MHz
► Low Off-Isolation: -57dB @ 10 MHz
► Wide -3dB Bandwidth: 230 MHz
► High-Current Channel Capability: >100mA
► TTL/CMOS Logic Compatible
► Low Power Consumption (0.5µW typ.)
► Packaging (Pb-free & Green Available):
-16-pin SOIC (W)
-16-pin QSOP (Q)
Applications
➤ Audio, Video Switching and Routing
➤ LAN Switches
➤ Telecommunication Systems
➤ Battery-Powered Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay