CY7C1041DV33-10BVJXI
CY7C1041DV33-10BVJXI CY7C1041DV33-10BVJXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory ICs
Get Quote
Buy Now
CY7C1041DV33-10BVJXI
CY7C1041DV33-10BVJXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory ICs
Manufacturer Part No: CY7C1041DV33-10BVJXI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory ICs
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1041DV33
TypeAsynchronous
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.007873 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVFBGA-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-VFBGA (6x8)
Memory Capacity4M (256K x 16)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed10ns
Access-Time10 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization256 k x 16
Supply-Current-Max90 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3 V
Product Details
__
The CY7C1041DV33 is a high-performance CMOS Static RAM organized as 256K words by 16 bits.
Features
■Temperature ranges
❐Industrial: –40 °C to 85 °C
❐Automotive-A[1]: –40 °C to 85 °C
❐Automotive-E[1]: –40 °C to 125 °C
■Pin and function compatible with CY7C1041CV33
■High speed
❐tAA= 10 ns
■Low active power
❐ICC= 90 mA at 10 ns (industrial)
■Low CMOS standby power
❐I
SB2= 10 mA
■2.0 V data retention
■Automatic power-down when deselected
■TTL compatible inputs and outputs
■Available in Pb-free 48-ball VFBGA, 44-pin (400-mil) molded SOJ, and 44-pin TSOP II Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay