TS824AILT-2.5
TS824AILT-2.5 TS824AILT-2.5 - Brand New STMicroelectronics Voltage References
Get Quote
Buy Now
TS824AILT-2.5
TS824AILT-2.5 - Brand New STMicroelectronics Voltage References
Manufacturer Part No: TS824AILT-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryVoltage Reference
SeriesTS824-2.5
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient50ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode60μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy0.5 %
Shunt-Current-Max15 mA
Shunt-Current-Min0.06 mA
DESCRIPTION
The TS824-2.5 is a low power shunt voltage reference featuring a very low temperature coefficient of 50ppm/°C as a maximum value. Providing a 2.5V output voltage, the TS824-2.5 operates over the industrial temperature range (-40 to +85°C). Ideal for battery-powered equipments where power conservation is critical, the TS824 is housed in a tiny SOT23-3 package allowing space saving.
■ LOW Tc: 50 ppm/°C MAXIMUM
■ 2.5V OUTPUT VOLTAGE
■ LOW OPERATING CURRENT: 60µA max @ 25°C
■ HIGH PRECISION AT 25°C: ±0.5% AND ±1%
■ STABLE WHEN USED WITH CAPACITIVE LOADS
■ INDUSTRIAL TEMPERATURE RANGE: -40 to +85°C
APPLICATION
■ Instrumentation,
■ Data acquisition systems,
■ Portable, Battery powered equipments
■ Power management
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay