LD1084V12
LD1084V12 LD1084V12 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1084V12
LD1084V12 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1084V12 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AB
Voltage-InputUp to 30V
Current-Output5A
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
DESCRIPTION
The LD1084 is a LOW DROP Voltage Regulator able to provide up to 5A of Output Current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.5V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1084 is pin to pin compatible with the older 3-terminal adjustable regulators, but has better performances in term of drop and output tolerance.
■ TYPICAL DROPOUT 1.3V (AT 5A)
■ THREE TERMINAL ADJUSTABLE OR FIXED OUTPUT VOLTAGE 1.5, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 3.6V, 5V, 8V, 9V, 12V.
■ GUARANTEED OUTPUT CURRENT UP TO 5A
■ OUPUT TOLERANCE ±1% AT 25°C AND ±2% IN FULL TEMPERATURE RANGE
■ INTERNAL POWER AND THERMAL LIMIT
■ WIDE OPERATING TEMPERATURE RANGE -40°C TO 125°C
■ PACKAGE AVAILABLE: TO-220, D2PAK, D2PAK/A
■ PINOUT COMPATIBILITY WITH STANDARD ADJUSTABLE VREG
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay