AT27C2048-55VI
AT27C2048-55VI AT27C2048-55VI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27C2048-55VI
AT27C2048-55VI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27C2048-55VI Out of Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package40-VSOP
Memory Capacity2M (128K x 16)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed55ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27C2048 is a low-power, high performance 2,097,152-bit one-time programmable read only memory (OTP EPROM) organized 128K by 16 bits. It requires a single 5V power supply in normal read mode operation. Any word can be accessed in less than 55 ns, eliminating the need for speed-reducing WAIT states. The by-16 organization makes this part ideal for high-performance 16 and 32 bit microprocessor systems.
In read mode, the AT27C2048 typically consumes 15 mA.
Standby mode supply current is typically less than 10 µA.
Features
• Fast Read Access Time - 55 ns
• Low Power CMOS Operation
– 100 µA Maximum Standby
– 35 mA Maximum Active at 5 MHz
• JEDEC Standard Packages
– 40-Lead 600 mil PDIP
– 44-Lead PLCC
– 40-Lead VSOP (10 mm x 14 mm)
• 5V ± 10% Power Supply
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 50 µs/word (typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay