MX25L1635DZNI-10G
MX25L1635DZNI-10G MX25L1635DZNI-10G - Brand New Macronix IC Chips
Get Quote
Buy Now
MX25L1635DZNI-10G
MX25L1635DZNI-10G - Brand New Macronix IC Chips
Manufacturer Part No: MX25L1635DZNI-10G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMacronix
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
GENERAL
• Serial Peripheral Interface compatible -- Mode 0 and Mode 3
• 512 Equal Sectors with 4K byte each
- Any Sector can be erased individually
• 32 Equal Blocks with 64K byte each
- Any Block can be erased individually
• Single Power Supply Operation
- 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations
• Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V
• Low Vcc write inhibit is from 1.5V to 2.5V
PERFORMANCE
• High Performance
- Fast read
- 1 I/O: 104MHz & 86MHz with 8 dummy cycles
- 4 I/O: 75MHz with 6 dummy cycles
- 2 I/O: 75MHz with 4 dummy cycles
- Fast access time: 104MHz & 86MHz serial clock (15pF + 1TTL Load) and 66MHz serial clock (30pF + 1TTL Load)
- Serial clock of four I/O read mode : 75MHz (15pF + TTL Load), which is equivalent to 300MHz
- Fast program time: 1.4ms(typ.) and 5ms(max.)/page (256-byte per page)
- Byte program time: 9us (typical)
- Continuously program mode (automatically increase address under word program mode)
• Low Power Consumption
- Low active read current: 25mA(max.) at 104MHz & 86MHz, 20mA(max.) at 66MHz and 10mA(max.) at 33MHz
- Low active programming current: 20mA (max.)
- Low active erase current: 20mA (max.)
- Low standby current: 20uA (max.)
• Typical 100,000 erase/program cycles
• 10 years data retention
SOFTWARE FEATURES
• Input Data Format
- 1-byte Command code
• Advanced Security Features
- Block lock protection
- Additional 512-bit secured OTP for unique identifier
• Auto Erase and Auto Program Algorithm
- Automatically erases and verifies data at selected sector
• Status Register Feature
• Electronic Identification
- JEDEC 1-byte manufacturer ID and 2-byte device ID
- RES command for 1-byte Device ID
- Both REMS,REMS2 and REMS4 commands for 1-byte manufacturer ID and 1-byte device ID
HARDWARE FEATURES
• SCLK Input
- Serial clock input
• SI/SIO0
- Serial Data Input or Serial Data Input/Output for 2 x I/O read mode and 4 x I/O read mode
• SO/SIO1
- Serial Data Output or Serial Data Input/Output for 2 x I/O read mode and 4 x I/O read mode
• WP#/SIO2
- Hardware write protection or serial data Input/Output for 4 x I/O read mode
• NC/SIO3
- NC pin or serial data Input/Output for 4 x I/O read mode
• PACKAGE
- 16-pin SOP (300mil)
- 8-land WSON (6x5mm)
- 8-pin SOP (200mil, 150mil)
- All Pb-free devices are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay