DF14A-4P-1.25H(55)
DF14A-4P-1.25H(55) DF14A-4P-1.25H(55) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF14A-4P-1.25H(55)
DF14A-4P-1.25H(55) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF14A-4P-1.25H(55) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorBeige
SeriesDF14
PackagingTube
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
Features-
Connector-TypeHeader, Shrouded
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions4 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-Type-
Contact-Mating-Length-
Features
1. Super Low Profile
This is a connector special for right angle which has pursued a low profile on the board.
Board mounting height: 2.5mm
A signal can be fetched from the area where there is no board to board space. (Refer to fig.1)
Offset type is available.
Board mounting height: 1.6mm (Refer to fig.2)
2. Correspond to Automatic Mounting
3. Four Wall Type Without Friction to Board by Socket
In addition, the metal fitting is attached to prevent the solder peel.
Applications
LCD, Note PC, Mobile Terminal Small business equipment, Video camera
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay