S-812C50AUA-C3E-T2G
S-812C50AUA-C3E-T2G S-812C50AUA-C3E-T2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-812C50AUA-C3E-T2G
S-812C50AUA-C3E-T2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-812C50AUA-C3E-T2G Out of Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Product Details
__
HIGH OPERATING VOLTAGE CMOS VOLTAGE REGULATOR
The S-812C series is a family of high-voltage positive regulators developed using CMOS technology. The maximum operating voltage of 16V makes the S-812C series best in high-voltage applications. Not only current consumption is small but also power-off function is included, the regulator is also suitable in constructing low power portable devices. Combination of power-off function and short-current protection can be selected.
„Features
• Low current consumption
Operating current: Typ. 1.0 µA, Max. 1.8 µA (3.0 V)
• Output voltage: 2.0 to 6.0 V (0.1 V step)
• Output voltage accuracy: ±2.0%
• Output current:
50mA capable (3.0 V output product, VIN=5 V) Note1
75mA capable (5.0 V output product, VIN=7 V) Note1
• Dropout voltage
Typ. 120 mV (VOUT= 5.0 V, IOUT= 10 mA)
• Short-circuit protection: Product with/without short-circuit protection is available.
Short-circuited current : 40 mA typ. for products with protection
• Packages: SOT-23-5 (Package drawing code : MP005-A)
SOT-89-5 (Package drawing code : UP003-A)
SOT-89-3 (Package drawing code : UP005-A)
TO-92 (Package drawing code : YF003-A)
„Applications
• Power source for battery-powered devices
• Power source for personal communication devices
• Power source for home electric/electronic appliances
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay