STLQ50C18R
STLQ50C18R STLQ50C18R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
STLQ50C18R
STLQ50C18R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: STLQ50C18R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesSTLQ50
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-323-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-323-5
Voltage-Input2.3 V ~ 12 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output50mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 50mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.8 V
Input-Voltage-MAX12 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.3 V
Load-Regulation0.15 %
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current4 uA
Dropout-Voltage0.4 V at 50 mA
Dropout-Voltage-Max700 mV at 50 mA
Line-Regulation0.3 %
• Typical application (220V mains unless otherwise specified)
• Integrated antisaturation and protection network
• According to tube impedance
120V AC mains
277V AC mains
340V AC mains
As PFC 220V AC mains
Suffix D = Integrated free-wheeling diode
ST preferred products in bold
Devices in green to be used in pairs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay