LP3873ES-3.3
LP3873ES-3.3 LP3873ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3873ES-3.3
LP3873ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3873ES-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLP3873
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.056128 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output3A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.8V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX7 V
Output-Current3 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.08 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.5 %
Ib-Input-Bias-Current6 mA
Dropout-Voltage0.08 V at 300 mA 0.8 V at 3 A
Dropout-Voltage-Max0.1 V at 300 mA 1 V at 3 A
Line-Regulation0.02 %
Product Details
__
Texas Instruments’ LP3873ES-3.3 linear voltage regulator provides a 3A output current of 3.3A in a DDPAK/TO-263-5 form factor. This regulator operates over a wide temperature range of -40°C to +125°C, making it suitable for a variety of automotive, industrial, and consumer applications. It features integrated output Over Voltage Protection (OVP) and input Reverse Current Protection (RCP) which protects your system from failover and programing errors. With its fixed voltage output, no external components are required, making it an ideal solution for space-constrained designs. Further, its ultra-low dropout (LDO) technology allows reliable operation while maintaining a minimal device footprint. For additional convenience and reliability, Texas Instruments’ energy-efficiency solutions enable extended system run-time and longer battery life. Whether you’re looking for a power management solution for automotive, industrial, or consumer applications, the LP3873ES-3.3 is an ideal fit.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay