AP2204K-ADJTRG1
AP2204K-ADJTRG1 AP2204K-ADJTRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2204K-ADJTRG1
AP2204K-ADJTRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2204K-ADJTRG1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP2204K
ProductLDO Regulators
TypeULDO Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-Input2.3 V ~ 24 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output1.24 V ~ 22 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.36V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-VoltageAdj
Input-Voltage-MAX24 V
Output-Current200 mA
Input-Voltage-MIN2.3 V
Load-Regulation0.5 %
Reference-Voltage1.24 V
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation0.05 %
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)60 dB
Description
AP2204 series are positive voltage regulator IC fabricated by high voltage EPNP process.
AP2204 has adjustable, 1.8V, 3.3V, 5.0V fixed voltage versions.
Features
· Wide Input Voltage Range: 2.3V to 24V
· Wide Output Voltage Range: 1.24V to 22V
· Excellent Ripple Rejetion: [email protected] f=1kHz
99.8% positivoFeedback de eBay