SF1200-TAP
SF1200-TAP SF1200-TAP - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SF1200-TAP
SF1200-TAP - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SF1200-TAP In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSF1x00
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTape & Box (TB) Alternate Packaging
Unit-Weight0.013016 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseSOD-57, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageSOD-57
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3.4V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr75ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage3.4 V
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Recovery-Time75 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay