LT1389BCS8-1.25#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1389BCS8-1.25#PBF
LT1389BCS8-1.25#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1389BCS8-1.25#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±0.05%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output20mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage1.25V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient20ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz25μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode600μA
DESCRIPTION
The LT ®1389 is a nanopower, precision shunt voltage reference. The bandgap reference uses trimmed precision thin-film resistors and improved curvature correction techniques to achieve 0.05% initial voltage accuracy with guaranteed 10ppm/°C maximum temperature drift. Voltage regulation is maintained to an ultralow 800nA operating current. Advances in design, processing and packaging achieve low temperature cycling hysteresis.
FEATURES
■ Initial Voltage Accuracy: 0.05%
■ Low Operating Current: 800nA
■ Low Drift: 10ppm/°C Max
■ Less Than 1Ω Dynamic Impedance
■ Available in 1.25V, 2.5V, 4.096V and 5V SO-8 Packages
99.8% positivoFeedback de eBay